Iron Fist

Bu yazı dizimizde fırsat buldukça bir süper karakteri inceliyoruz. Bu seferki konuğumuz Iron Fist.

Iron Fist, nam-ı diğer Demir Yumruk daha önce hiçbir Marvel filmi yada çizgi filminde karşımıza çıkmadı. Neyse ki buna bir çere bulan Marvel Netflix ortaklığıyla geliştirdiği The Defenders evrenine Iron Fist’i de katmaya kara verdi. 13 bölümlük dizisi 23 Mart’ta yayına girmeden önce kimdir bu Iron Fist, hep beraber tanıyalım.

Iron Fist

Kimliği

Iron Fist’in hikayesi ta babası Wendell Rand’a ve başka boyuttaki mistik diyarlara dayanıyor. Wendell Rand, başka bir boyutta yer alan K’un-Lun adlı bir diyarda imparatorluk yöneticisinin oğludur. Babası ölünce tahtına o geçmesi gerekir yalnız kardeşi onu dünyaya sürgün eder. Dünyaya taşınan Wendell burada boş durmaz. Bir yuva ve iş hayatı kurar. Heather adlı bir kadınla evlenir ve Daniel isminde bir çocukları olur. Şirket işlerini büyüten Wendell sonunda bir milyoner olur.

İçindeki vatan hasretini dindiremeyen Wendell bir gün dünyaya sürüldüğü boyut kapısını aramaya başlar. Şirket ortağı Harold Meachum ve ailesi ile birlikte yolları Tibet dağlarına kadar gelir. Kapıyı bulurlar yalnız Meachum’um niyeti kötüdür. Orada Wendell’i öldürür ve şirket sadece ona kalır. Sonuç olarak annesi ve Daniel dağlarda mahsur kalır. Oğlunu korumak için vahşi mahlukata karşı kendini siper eden Heather de vefat ettikten sonra Daniel kapıdan karşı tarafa geçmenin iyi bir fikir olacağını düşünür.

K’un Lun’a ulaşan Daniel orada kraliyet kanı taşıdığı anlaşılarak hoş görü ile karşılanır. 19 yaşına kadar her türlü mistik ve dövüş sanatıyla eğitilir. Bir gün ‘Ölümsüz’ lakaplı Shau Lao ejderhasını yenince ellerini mistik bir alana sokarak demir kadar sert yumruklara sahip olur. Göğsündeki ejderha dövmesi oradan gelmektedir. Böylece kendisini krallığa kanıtlamış olur. Daniel’e bu gücünü özgürce kullanma yetkisi verilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Batman v Superman: Adaletin Şafağı İncelemesi

Bunlardan sonra Danny memleketine dönüp ailesinin intikamını almak ister. New York’a döner ve Harold Meachum’u bulur. Onu öldürmek isteyen Danny onun yaşlı ve hasta bir adam olduğunu görünce vazgeçer. Babasından miras kalan şirketini geri almayı başaran Danny Rand yeni bir hayata başlar. Her süper kahramanda olduğu gibi Iron Fist te güçlerini kullanma arzusunu kontrol edemez ve Luke Cage ile tanışır. Beraber kiralık kahramanlık yaparlar.

Iron Fist Bilişim Teknik

Yetenekleri

Iron Fist bir mistik sanatlar ustasıdır. Çok iyi bir dövüşçüdür. ‘Chi’ adlı gizemli bir enerjiyi kontrol edebilir. Genelde bunu kollarına aktararak demir gibi yumruklara sahip olur. Bu enerji sayesinde gücünü, hızını, çevikliğini ve dayanıklılığını kontrol edebilir.

Iron Fist çizgiromanlarda sık sık meditasyon yaparken görülür. Meditasyon yapmak ‘Chi’ enerjisine odaklanmasını kolaylaştırır. Ayrıca meditasyon sırasında yaraları daha hızlı iyileşir.

Iron Fist Bilişim Teknik

Yayın Tarihçesi

Yazının başında dediğimiz gibi Iron Fist’i şu ana kadar televizyon ekranlarında yada sinema perdelerinde görmedik. Yalnız 23 Mart’ta yayınlanacak bir dizisi geliyor. Dizide karakteri Game of Thrones’tan tanıdığımız Finn Jones canlandıracak.

Iron Fist Bilişim Teknik

Marvel’ın Netflix ile yaptığı anlaşmanın neticesinde Daredevil, Jessica Jones ve Luke Cage‘ten sonra Iron Fist’i de ekranlarda göreceğiz. Ayrıca yılın ikinci yarısında tüm kahramanların bir arada olacağı The Defenders dizisi gelecek. Iron Fist o dizide de yerini ayırtmış durumda.

Iron Fist Bilişim Teknik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz