Gerek tasarım gerek kalite açısından Apple, dünyanın en kaliteli telefon modellerinden biri olan iPhone cihazlar, kullanıcılar tarafından oldukça beğeniliyor. Genelde iPhone kullanıcılarının bu cihazı tercih etmelerinin en büyük nedenlerinden birisi oldukça stabilize bir işletim sistemi olan iOS‘a sahip olması. iOS sürümü her ne olursa olsun bu işletim sisteminin herhangi bir sürümüne sahip olan kullanıcılar, telefonlarından çok daha fazla bir verim alarak telefonlarını daha uzun süreler boyunca kullanabiliyorlar. Özellikle telefondan oyun oynayan veya aynı anda birden fazla uygulama kullanan kişilerin herhangi bir ısınma problemi yaşamamasının en büyük nedeni, mevcut iOS sürümünün oldukça optimize olması.

Yalnız yine de bazı şeylere dikkat edilmezse iPhone’unuzun pil ömrü çabuk tükenebilir. Benim için pil önemli değil, ben maksimum kullanıcı deneyimi almak istiyorum diyenler hemen bu sayfayı terk edebilir. Ama pil ömrünü kale alan kullanıcılar aşağıdaki 5 maddelik listeye göz atsınlar.

1 Parlaklığınızı Otomatik Mod’a Emanet Edin

Normalde telefonun parlaklığını ya çok açıyoruz, ya da tam tersine en düşük seviyede tutuyoruz. Oysa ki sizin için bulunduğunuz mekana göre parlaklık ayarlaması yapan bir sistem iOS uyumlu tüm cihazlarda mevcut. Bu sayede karanlık ortamlarda düşük parlaklık modu aktif olarak fazla pil tüketiminin önüne geçiliyor, aydınlık ortamda da parlaklık otomatik olarak açılarak size daha iyi bir kullanım deneyimi sunuyor. Ayarlar>Parlaklık ve Otomatik Parlaklık Modu’ nu aktif konuma getirerek ekran parlaklığınızın mekana göre şekillenmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede hem ekrandaki görüntüyü daha kolay ayırt eder, verilere daha kolay erişirsiniz.

2 Mobil Veri Yerine Wifi Tercih Edin

Genelde internet bağlantılarının çok fazla şarj tükettiği bilinse de bazı kişiler telefonlarında internet bağlantısı gerektiren işlemler yapmazken bile telefonun internet bağlantısını kapatmıyor. Yapılan araştırmalara göre Mobil Veri’nin Wi-Fi’den daha fazla şarj tükettiği gözlenmiş. Dolayısıyla internete girerken mobil veri yerine Wi-Fi tercih etmeniz daha yararlı olacaktır. Ayriyeten internete girmeye gerek duymuyorsanız hem mobil veriyi hem de Wi-Fi’yı kapatın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Buhar Maskesi Nedir? Buhar Maskesi Nasıl Yapılır? [dosya]

3 Arkaplanda Uygulama Kalmasın

Aynı anda birden fazla uygulama kullanmıyorsanız mutlaka arkaplanda açık kalan uygulamaların tamamını kapatmalısınız. Şarjların büyük bir kısmını da arkaplanda açık kalan uygulamalar tüketiyor. Dolayısıyla sadece kullandığınız uygulamanın açık kalmasını sağlayın. İşte kısa ipuçları ve dipnotlar böyle. Bu yöntemleri uyguladıktan sonra şarjınızın en az 2 kat daha uzun süre dayandığına şahit olabilmek mümkün. Siz de pratik yöntemleri denedikten sonra sonuçları yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

4 Dinamik Duvarkağıtlarını ve Arayüz Hareketlerini Kapatın

iPhone’larda kullanıcı deneyimini arttırmak için birçok özellik bulunuyor. Ekranınızdaki dinamik, hareketli duvarkağıtları bunlardan biri. Ayrıca paralaks efekti ile arayüz geçişlerinde simgelerin hareketli 3D görünüm kazanmasını sağlayan efekt te öyle. Bu özelliklerin bir nebze kullanıcı deneyimini katkıları olsa da çok fazla pil tüketimi yapıyorlar. O yüzden en iyi çözüm dinamik duvarkağıtlarını hiç kullanmamak ve Ayarlar>Genel>Erişilebilirlik>Hareketi Azalt yolundan 3D efektini kapatmak.

5 Kullanmıyorsanız Siri’yi Kapatın

Siri hayatımıza gireli çok oldu ama kapladığı alan pek genişlemedi. Siri çok fazla işe yaramasına rağmen çok fazla da güç tüketiyor. Eğer Siri’yi kullanmıyorsanız tamamen kapatmak en iyisi. Eğer Siri’siz bir hayata hazırsanız  Ayarlar>Genel>Siri yoluna göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz