Apple merakla beklenen iPhone 7 ve iPhone 7 Plus cihazlarını dün her yıl Eylül ayında düzenlediği etkinliğinde tanıtıldı. Birçok yeniliği beraberinde getiren yeni iPhone modelleri bizlere neler sunuyor.

Apple ekran noktasında iPhone 7‘de artık klasikleşen 750×1334 piksellik 4,7 inçlik ekranını kullanmış. Plus modelinde ise yeni HD Retina ekrana yer verilerek halefine göre %25 daha fazla parlaklık sunulmuş. Yeni iPhone 6 Plus’ta bir devrim niteliğinde 1080×1920 piksellik ekran çözünürlüğüne yer veriliyor. Ekranın boyutu ise 5,5 inç.

Apple işlemci noktasında da her yeni modelde olduğu gibi yeni işlemcilerini kullanmış. Her iki modelde de dört çekirdekli Apple A10 Fusion işlemcisini tercih edilmiş. Bu işlemci A9’a göre %40 daha iyi performans gösterirken A8’e göre iki kat daha iyi performans gösteriyor.

Yine bir devrim niteliğinde olan yeni kameralar ise iPhone 7’de 12 MP OIS destekli, Plus versiyonunda ise yine 12 MP’lik çift sensör destekli olarak karşımıza çıkıyor. Her iki kamerada f/1.8 diyafram aralığına sahip. iPhone 7 Plus çift sensör ile geniş açı çekim ve telefoto arasında kolay bir geçiş sağlıyor.

Apple yine sınırlarını aşarak yeni iPhone modellerinde suya dayanıklılık özelliğine yer vermiş. Her iki cihaz da IP67 sertifikasına sahip. Bu da yeni iPhone’ları 1 metre derinlikte 30 dk su içerisinde tutabileceğimiz anlamına geliyor.

Apple yine çok konuşulan radikal bir değişiklikle kulaklık girişine elveda demiş. Yalnız kullanıcıları mağdur etmemek için bir kutu içinde lightining kulaklık dönüştürücüsüyle beraber geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Dikey Tarım: Geleceğin Tarım Yöntemi Neler Vadediyor?