Huawei’in yeni kart bilgisayar modeli HiKey 960 geçtiğimiz günlerde tanıtıldı.  Raspberry Pi’nin lider olduğu kart pc piyasasına Huawei de katılmış oldu.

Raspberry Pi ile başlayan kart bilgisayar sevdası günümüzde çok popülerleşti.  Hem elektronik devrelerde geliştirme kartı olarak, ham de farklı kişisel ihtiyaçlarda yer alan kart bilgisayarlar artık hayatımızın bir parçası. Düşük güç ihtiyacı sayesinde hemen hemen her iş için kullanabileceğiniz kart bilgisayarlarla isterseniz kendi medya suncunuzu yapabilirsiniz. Yada bir webcam üzerinden görüntü alıp internet üzerinden akvaryum veya çocuk odasını izleyebilirsiniz yada isterseniz yazdığınız bir yazılım için sunucu olarak çalıştırabilirsiniz.

Bir Kart Bilgisayara Göre Başarılı Özellikler

Google ile beraber üretilen HiKey 960, Android işletim sistemi sunuyor. Cihaz Huawei Mate 9‘da gördüğümüz sekiz çekirdekli Kirin 960 işlemcisini kullanıyor. Bu işlemci dördü ileri seviyede çalışan Cortex-A73 ve dördü düşük güçte çalışan Cortes-A53 çekirdeklerini barındırıyor.

Performans özellikleri arasında cihazın 32 GB UFS 2.0 flash depolama kapasitesi ve tabiki 3 GB RAM’i var. Bununla birlikte HiKey 960, 4K grafik destekli Mali-G71 grafik işlem birimine sahip. Yalnız cihaz üzerinde bulunan HDMI 1.2a portu bildiğiniz gibi 4K teknolojisi için eski kalıyor. Yani HiKey 960, 4K destekli görüntü işlemcisine sahip bir kart iken sadece 1080p görüntü çıkışı sunacak.

Cihazın bağlantı seçeneklerine gelecek olursak; HiKey 960 son teknoloji bağlantı seçenekleri çift band 802.11 b/g/n/c Wi-Fi ve Bluetooth 4.1‘i destekliyor. Ayrıca kart üzerinde ekstra depolama ve bağlantı için daha önceki kart bilgisayarlarda hiç görmediğimiz PCIe m.2 yuvası konumlandırılmış. Yani bu cihaza uyumlu SSD disklerini ekleyebileceğiniz anlamına geliyor. Ayrıca cihaz üzerine iki adet USB 3.0, bir adet HDMI, bir adet güç için USB-C ve bir tane de MicroSD kart slotu bulunuyor. Bunun yanı sıra  40-pin ve 60-pin genişleme konektörleri ve kameralar için yüksek çözünürlüklü 1 adet 2-şerit MIPI ve 1 adet 4-şerit MIPI kamera seri arayüzü bulunmakta.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Müthiş Kamerasıyla Xiaomi Mi 6 Tanıtıldı!

Cihaz şu an açık ara farkla en iyi özelliklere sahip kart bilgisayar konumunda bulunuyor. Bakalım Raspberry Pi ve yakın zamanda yarışa katılan Samsung ve Asus’un bu konudaki yeni atakları nasıl olacak.

HiKey 960 Fiyatı ve Alınabilecek Mecralar

Son olarak 85 mm x 55 mm boyularına sahip kart bilgisayar şu anda Amazon, Lenovator, Seeed ve hatta Aliexpress üzerinden 239 $ fiyat etiketiyle LeMaker tarafından satışta. Cihazın üretiminde Google ve Huawei’in yanı sıra ARM, Archermind, ve LeMaker’ın da rolü var. Yalnız cihazın marka olarak hiçbir yerde Huawei ismi geçmiyor. Cihazın en kısa zamanda ülkemizdeki robotik marketlere gelmesi bekleniyor.

Mayıs ayı içerisinde yaygınlaşması beklenen HiKey 960‘ın ayrıca robot ve drone gibi hobi cihazları için de kullanılabilmesi için Android’ten ayrı Linux destekli bir modeli de olacağını belirtelim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz