Google her yıl I/O isimli etkinliği ile yaptığı tüm yenilikleri kullanıcılarına duyuruyor. Google CEO’su olan Sundar Pichai son etkinlikte üzerinde çalıştıkları yeni teknoloji ve hizmetleri anlattı. Bunların içerisinde Google Assistant, Google Home, Sanal Gerçeklik Gözlüğü, yeni Android sürümü ve Google Yapay Zeka gibi oldukça ilgi çekici çalışmalar bulunuyor.

1 Google Assistant Yenilikleri

Üzerinde yapılan çalışmalar ile artık Google Assistant telefon kamerası ile etrafı görecek ve gördüklerinin neler olduğunu algılayabilecek. Google Lens teknolojisi ile etrafı algılayarak bizlere daha uygun içerikler gösterecek. Bu teknolojinin en çok işe yarayacağı alan hiç şüphesiz Google Adwords olacak çünkü etrafınızda bulunan mağaza ve marketlerin reklamlarını telefonunuzda görebileceksiniz. Bu özelliği ile bir nevi Google Yapay Zeka benzeri bir sistem ancak daha alt bir teknoloji olacak. Ayrıca Google Assistant ile çiçeğin cinsini de tespit edebileceğiz. Tüm bunlara ek olarak büyük bir atak ile Google Assistant iOS işletim sistemine sahip cihazlara uygun hale getirildi. Yapılan konferanstan hemen sonra iPhone ve iPad kullanıcıları için Google Assistant AppStore içerisindeki yerini aldı.

2 Google Home İle Akıllı Evler

İlk olarak Amazon’un geliştirdiği akıllı hoparlör teknolojisinin telefon olarak kullanılması artık Google Home olarak da karşımıza çıkacak. Bu hoparlör ile aramalar yapılabilecek üstelik istenirse gizli aramalar ve birden fazla kişinin kullanması gibi özel fonksiyonlar kullanılabilecek.

3 Google Sanal Gerçeklik Gözlüğü

Google sanal gerçeklik gözlüğü üzerinde yaptığı çalışmalara bu yıl hız veriyor. Son olarak Daydream sınırlarını aşmayı hedefleyerek WorldSense isimli yeni teknolojisi ile Google Sanal Gerçeklik gözlüğünü telefonlardan kurtarıyor. Artık kendi hafızası, RAM’ı ve işletim sistemi olan sanal gerçeklik gözlükleri gelecek.

4 Android O Sürümü Geliyor

Google son olarak dünyada milyonlarca kullanıcısı olan Android işletim sisteminin yeni sürümünü getirmeye hazırlanıyor. Henüz hazır olmayan Android O işletim sisteminin beta sürümü Pixel ve Nexus cihazlarda denenebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Güneş Enerjisi ile Çalışan Tren Hizmete Girdi

5 Google Yapay Zeka

Son sıraya Google’ın bomba gibi gelmeyi planladığı yapay zeka alanında rakiplerinden öne geçmeyi planlıyor. Google CEO’u Pichai Tensor Processing Unit isminde üretimi yapılan yapay zeka çipini tanıttı. Bu çip ile Google Yapay Zeka kullanan cihazlar Android bulutu üzerinden kullanılabiliyor. Ayrıca kendini öğrenme ve gelişmeye programlayabildiği için ileriki yıllarda problem yaşamazsa Google rakiplerine fark atabilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz