Geçtiğimiz günlerde Google’ın sessiz sakin geliştirdiği yeni iş odaklı yeni sosyal platformu Google Hire ortaya çıktı. Peki tam olarak Google Hire bizlere neler sunuyor?

2002 yılında ABD’de kurulan ve iş dünyasındaki kişilerin iletişimlerini güçlendirme, özgeçmiş ve tecrübelerini yazma olanağı sunan LinkedIn, tüm dünyaya sıçradı ve Türkiye’de de yoğun olarak kullanılıyor. Her ne kadar belli başlı alternatifler bugüne kada karşımıza çıksa da, LinkedIn daima zirvede kalmayı başardı.

Atılımlarını genişleten ve sık sık yeni servislerle karşımıza çıkan, internet dünyasının ‘dominant’ ismi Google ise bu alana da el atmayı planlıyor. Her ne kadar ‘Google Hire’ isimli bu servis henüz resmi olarak açıklanmasa da, ortaya çıktı ve görünüşe göre bundan böyle LinkedIn gibi servislerin en büyük rakibi olacak.

Google menşeli Bebop tarafından geliştirilen Google Hire, iş dünyasına yeni bir soluk getirmeyi amaçlıyor. Google Hire ile birlikte açık iş pozisyonları görüntülenecek, başvurular yönetilecek ve arama motoru devi, muhtemelen LinkedIn ve Indeed gibi servislerin kalbine ‘bıçağı’ saplayacak.

Google Hire Nasıl Kullanılacak

Herşeye rağmen bazı çekinceler var. Tavsiyelere göre, YouTube hesabınızı Google Hire CV’nize bağlamamanız gerekiyor. Çünkü kullanıcılar bu servise Google hesabıyla da giriş yapabilecek ve dolayısıyla işverenler, başvuranların arama alışkanlıklarını görebilecek. Buna rağmen, aynı şekilde arama alışkanlıklarınızı gizleme seçeneğiniz de yer alacak.

Dediğimiz gibi, şu anda firma tarafından resmi olarak Google Hire açıklanmadı fakat servisin sayfası açık. Sadece giriş yapıp kullanmak mümkün değil ve açıldığında LinkedIn benzeri bir hizmet de devreye sokulmuş olacak. An itibariyle Google Hire’a Google hesabıyla giriş yapmaya çalışanlar, e-posta adresinin Google hesabıyla eşleşmediği uyarısını alıyorlar. Görünüşe göre Google, servis resmi olarak açılana kadar burayı kapalı olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  10 En İyi Uzak Masaüstü Bağlantısı Uygulaması [liste]

Birden fazla kaynak tarafından yayınlanan iddialara göre, Google Hire’da aynı zamanda iş başvurusu yapacakların reklam verme şansı da olacak ve işverenler bunları görüp kişilerle iletişime geçebilecek. Servise dair en büyük endişe Google hesabıyla entregre olması ve işverenlerin bunları görebilme şansı. Fakat dediğimiz gibi, Google muhtemelen bunun önüne geçecek ve seçenek olarak izin verip vermeme sunulacak. Şimdilik de tek yapabileceğimiz Google’ın yeni iş başvuru sistemini devreye sokmasını beklemek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz