Ubisoft oyun şirketinin Ghost Recon serisinin en sonuncusu ve yeni çıkmakta bulunan Ghost Recon: Wildlands oyununu sizler için inceledim. Acaba bu sefer Ubisoftun diğer yapmış olduğu oyunlarda yaşanan hatalar, Ghost Recon: Wildlands için ders olmuş mudur sizce? Neyse lafı fazla uzatmadan ilk önce Ghost Recon: Wildlands’ın hikayesini öğrenelim daha sonra sizlere oyun hakkındaki düşüncelerimi paylaşayım.

Oyun 2019 senesinde Bolivya’da geçmektedir. Şimdi içinizden diyorsunuzdur Bolivya neresi diye Bolivya Güney Amerika kıtasında Peru, Brezilya, Paraguay, Arjantin ve Şili’nin komşusudur 6 buçuk milyondan fazla nüfusu vardır. Savaş oyunlarının geneli de zaten böyle ülkelerde geçmektedir yani pek bilinmeyen küçük çaplı ülkelerde, neyse Bolivya’nın nasıl bir ülke olduğunu öğrendiğimize göre oyunumuzun hikayesine devam edebiliriz. Santa Blanka isminde uyuşturucu kartelinin güçlendiği iyice ülkede yaygınlaştığı ve ülke dışına kadar yayılmaya başladığında, Birleşik Devletler duruma müdahile etmek ister. Peki bunu kimin sayesinde yapacak, tabii ki siz ve ekip arkadaşlarınız yani oyunun isminde de geçen Ghost timi ile birlikte, King Slayer operasyonunda uyuşturucu kartelini bitirmek için birlikte savaşacaksınız. Santa Blankanın elebaşı El Sueno’nın amacı ise Bolivya’yı narko-devlet haline getirmek. Siz de buna ekibiniz ile birlikte engel olmaya çalışıyorsunuz ve aksiyon başlıyor.

Ghost Recon: Wildlands

Evet şimdi oyunumuza başlayabiliriz. Oyuna ilk girdiğimizde bizden kendi karakterimizi yapmamızı istiyor. Bu kısım çok ayrıntılı bir şekilde yapılmış, yani saçınızdan tutun dövmenize kadar en ufak ayrıntıyı bile düşünmüşler ve ayrıca kadın karakter seçeneği bile mevcut. Bu serinin diğer Ghost Recon’lardan ayıran bir diğer özelliği ise 4 kişiye kadar co-op desteği sunması, yani arkadaşlarınızla birlikte Santa Blanka’ya karşı savaşabilirsiniz. Bence bu oyun arkadaşlarınız ve sizin için daha keyifli hale gelir.

Oyunda bir diğer dikkat çeken özellik ise Bolivya’yı tam anlamında yansıtmak amacı ile yapılmış doğal ortamı. Adeta oyundayken kendinizi bir anda gerçekten savaşıyormuş gibi hissetmenizi sağlıyor, bu konuda yapımcılar gerçekten iyi çalışmışlar.

Ghost Recon: Wildlands Özellikleri

Gelelim oyunun diğer özelliklerine, oyunda normal atış yaptığınızda TPS bakış açısından ateş ediyor, nişan aldığınız zamanda oyun FPS bakış açısına geçiş yapıyor. Çoğu savaş oyunlarında tercih edilen mantık kullanılmış oluyor bu oyunda da, ayrıca otomatik cover özelliği de mevcut bulunmakta. Sizin anlayacağınız mesela duvarın arkasına geçtiğiniz zaman, karşınızdaki düşmana gözükmemek için saklanma opsiyonunu gerçekleştiriyor.

Ghost Recon: Wildlands

Görevleri kısa sürede yapmanızı sağlayan araçlara gelirsek, doğruyu söylemek gerekirse ben pek beğenmedim, araçların grafiği bence bu oyuna yetersiz diyebilirim. Açıkçası ben yapımcıların Bolivya’nın doğasını yansıttığı gibi araçların grafiğinde de aynı özeni göstermelerini beklerdim.

Ghost Recon: Wildlands Görev Mantığı

Görev kısmı da GTA oyun mantığı var, yani istediğiniz görevi istediğiniz zaman yapabilme özelliğine sahipsiniz. Bence yapımcıların bu özelliği tercih etmesinin sebebi, oyunun diğer serilere göre zor olması. Şimdi siz bir görevi yapamayınca otomatikman oynamaktan vazgeçecektiniz, ama bu özellik sayesinde yapamadığınız görevi atlayıp bir diğer görevi yapma şansınız var. Bu sayede oyun sizi daha çok etkisi altına alıyor.

Bu yazımızda sizlerle Tom Clancy’nin yazmış olduğu, Ubisoftun oyun dünyasına sunduğu Ghost Recon: Wildlands oyununu inceledik. Artık sizlerde Ghost Recon: Wildlands oyununun tam sürümünü oynayabilirsiniz, hele ki Ghost Recon serisi hastasıysanız bence bu oyunu kaçırmazsınız. Fakat oyunu oynadığınızda, eğer Ubisoft oyunlarını oynadıysanız bazı grafikler size tanıdık gelecek. Yani Ubisoft diğer oyunlarından azar azar alarak Ghost Recon: Wildlands yemeğini bizlerden yememizi istiyor fakat bilmiyorlar ki bizi, tabii ki oyunun hakkını da yememek lazım birkaç eksiklikler dışında oyun gayet başarılı…

Galaksinin Koruyucuları 2

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here