Gelecek 1960’da Nasıl Tasvir Ediliyordu? [galeri]

0
464

Teknoloji her geçen gün katlanarak ilerlemeye devam ediyor. Gelecek beklediğimizden daha hızlı geliyor. Peki bundan 50 yıl sonrasını tahmin edebilir misiniz? Ya 1960’da yaşasaydık ve size 2017’yi tasvir et denseydi?

Yıllar önce hayalini kurduğumuz gelecek şu an çok alışmış olduğumuz şeylerle dolu. Mesela dokunmatik akıllı telefonlar bundan 10 yıl önce çok ileri teknoloji olarak görülüyordu. Peki 15 yıl önce internetin bu kadar yaygın olacağı söz konusu olsaydı?

Geçmişten Gelecek Nasıl Görünüyordu?

Rus çizgi roman yazarları V. Shevchenko ve V. Strukova ve çizer L. Smekhov tarafından 1960 yılında tasarlanan çizgi roman tam şu an içinde bulunduğumuz yıla bakıyor. Uzay araçlarından havada giden trenlere, uçan arabalardan dünyanın merkezinde yer alan kıymetli madenlere kadar futuristik bir hikayenin anlatıldığı çizgi romanda günümüz için tahmin edilen teknolojiler yer alıyor. Yine çizimler arasında ‘özel sinema makinesi’ kullanan öğrenciler görülüyor. Öğrenciler bu videoda Sovyetler Birliği’nin nasıl kurulduğunu ve geliştiğini izleyebiliyor.

Şu an ise gelecek tasvirinin çok iyi yapıldığı başka bir yapım daha var. Bundan 200 yıl sonrasını anlatan ‘The Expanse’ isimli TV dizisi gerçeğe çok yakın gelecek izlenimi sunuyor. Uzay araçları, akıllı telefonlar, iletişim sistemleri ve sesli komut sistemleri gerçekten gelecek olsa olsa böyle olurdu dedirtiyor. Yazıya son verirken mutlaka izlemeniz gereken filmler listesine The Expanse’i eklemenizi tavsiye ediyorum.

Söz konusu çizgi roman sayfalarına haberin girişindeki galeriden ulaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sağlıklı Bir Cilt İçin Öneriler [dosya]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz