Hollywood denilince akla kaliteli filmlerin yanı sıra gerçekçi efektler de geliyor. Her yeni çıkan bilim kurgu filmlerinde kullanılan yeni efektler izleyicilerin ilgisini çekiyor. Kullanılan efekt programları ile dev dalgalar, büyük depremler gibi çekilmesi oldukça zor olan sahneler bilgisayar üzerinden kolayca hazırlanıyor.

1. Virtual Backlot Programı

efekt programlarıGenellikle açık alan çekimlerinde kullanılan Virtual Backlot programı artık kapalı mekan çekimlerinde de kullanılmaya başlandı. Arka planın sadece yeşil bir örtü ile kaplanması ile oluşturulan sahne insanların arka bölümlerine denizi dahi yerleştirebiliyor. Bu şekilde hazırlanan efektler ile filmlerdeki yöntemlerle sahnelerden hangisinin gerçek mekan hangisinin efekt olduğunu anlamak mümkün olmuyor.

2. Stop Motion Tekniği

efekt programlarıSinema ve televizyon tarihinin en esi yöntemlerinden birisi olan Stop Motion tekniği fotoğraflama mantığına dayanıyor. Yapılacak olan eylemin yavaş bir şekilde gerçekleştirilmesi sağlanarak her hareket için ayrı fotoğraf çekiliyor. Sonrasında bu fotoğrafların bir araya getirilmesi ile hareketli görüntü oluşabiliyor. Tek tek fotoğraf çekilmesinden dolayı oldukça uzun ve zahmetli olan bu yöntem günümüzde dev animasyon filmlerinde kullanılmaya devam ediyor.

3. Greenbox Tekniği

efekt programlarıFilmlerde kullanılan efekt programları içerisinde belki de en sık kullanılan teknik Greenbox’dır. Bu teknik Hollywood filmlerinde en adı duyulmuş teknik olarak karşımıza çıkıyor. Önceleri Bluebox olarak kullanılan teknik yeşil rengin insan vücudunda daha etkili olduğu fark edilince Greenbox tekniği haline dönüştü. Virtual Backlot tekniğinden farkı ise arka plana değil insan vücuduna giydirilen yeşil giysiler ile özel canavarların oluşması mantığına dayanıyor. Dış mekan çekimleri yapılırken hava koşullarından ve ışık açısından dolayı 300 Spartalı filmi dahi iç mekanda özel bir stüdyoda çekildi. Daha sonrasında dış mekan çekimleri yapılırken arka bölüme mavi fon kullanılarak iç mekanda çekilen görüntü dış mekandaki arka fona devredildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  10 Yerli Üretim Milli Gururumuz [liste]

4. Maket Efekt Programları

efekt programlarıSon zamanlarda çıkan yeni akım üzerine filmlerde artık maket kullanımı görülüyor. Karakter maket halinde tasarlanarak film içerisinde geçecek her sahne minyatür bir alan halinde hazırlanır. Sonrasında karakter hareket ettirilerek film çekilir. Bu sayede sanal ortamda oluşabilecek hatalar ortadan kalkarak fiziksel ortamda hataya müdahale edilebilir. Çekilen görüntüler özel efekt programları ile düzenlenerek karakter üzerindeki hareket ettirmeyi sağlayan düzenek görüntüden çıkartılır.

efekt programları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz