Eğitimde giderek artan zorluk derecesi ve öğrenmede yaşanan problemler çocukların öğrenim hayatını olumsuz etkiliyor. Sıkıcı dersleri dinlemenin en fazla süresi 30 dakika olarak belirlendi. Bu kadar sürede verilen bilginin yoğunluğuna bakılırsa öğrenme oldukça güç bir hal alıyor. Bu problemlere karşı öğrenmeyi kolaylaştıracak yeni bir yöntem hayatımızda yerini alıyor. Uygulanan yöntemin ismi Eğitimde Oyunlaştırma olarak kullanılıyor.

Eğitimde Oyunlaştırma Nedir?

Öğrenim için ciddi bilgilere yada ortamlara gerek yok tam aksine eğlenceli bir şekilde öğrenilen bilgiler daha uzun süre akılda kalıcı olabiliyor. Eğitimde oyunlaştırma için başlangıç okuldaki hocaların espriler yaparak dersi anlatmasıyla başlandı. Daha sonra oyunlaştırma örnekleri git gide çoğalarak teknolojide de boy göstermeye başladı. Hem eğlenip hem de öğrenebileceğiniz programların sizler için listesini çıkardık.

1DuoLingo

Teknoloji üzerinde verilen oyunlaştırma eğitimi denilince akla ilk gelen uygulama DuoLingo olur. İngilizce öğrenebilmek için oluşturulmuş bu uygulama zevkli bir şekilde hem gramer öğrenimi sağlıyor hem de kelime ezberi yaptırıyor. Ücretsiz bir şekilde kullanılabilen bu program ücret karşılığında daha fazla hizmet sunuyor.

2Kahoot

Eğitimi bir yarışma halinde dönüştüren bu platform 11 kişiye kadar oynama imkanı sunuyor. Ayrıca gruplar halinde de yarışa katılarak daha fazla kişinin oynamasını sağlayabilirsiniz. İngilizce kelime yada gramerin öğrenilmesi alanında kullanımı yaygın olarak görülse de daha farklı alanlarda da kullanılıyor.

Kahoot oyunlaştırma ile istenilen oyunu kendiniz kurgulayabiliyorsunuz. Soru ve cevaplara dayanan bu sistem şu şekilde çalışıyor;

  • Bir bilgisayar yada projektör ile herkesin görebileceği alanda açılan kahoot oyunu soruları ekrana yansıtıyor.
  • Oyuna girmek için oyuna özel olarak verilen şifreyi kullanan kişiler akıllı telefonları yada bilgisayarları ile oyuna katılabiliyorlar.
  • Şıklar yerine desen yada renkler kullanılıyor.
  • Ekrana yansıtılan sorulara en hızlı cevabı veren kişi yada gruplar en yüksek puanı alıyor.
  • Oyun sonunda toplam puanı en yüksek olan kazanıyor.

3English Central

Yine İngilizce öğrenme alanında kullanılan bu program akıllı telefonlara indirilerek kullanılabilir. Program ünlü filmlerin kesitlerinden tutun da dünya liderlerinin konuşmasına kadar olan videolardan kesitler sunarak bunları 4 farklı şekilde değerlendirmenizi istiyor. Oyunlaştırma uygulamaları ilk olarak videoyu İngilizce ve altyazısız olarak izlemeniz ile başlıyor. Sonra kelimeler verilmeyerek tüm cümle size okutuluyor ve siz bu eksik kelimeyi hatırlamaya çalışıyorsunuz. Daha sonrasında videoda geçen diyalogu siz seslendirerek pratik de kazanıyorsunuz. Belirli bir puan sonrasında birebir canlı ders alma imkanı yakalayıp isterseniz bu özelliği ücretli üyelik ile devam ettiriyorsunuz.

4Coursera

Ücretsiz bir şekilde çevrimiçi kurs imkanı sunan uygulama üniversiteler ile anlaşmalı olarak çalışıyor. Mühendislik derslerine kadar hizmet veren uygulamanın amacı derslere olan katılımları artırmak.

5World Peace Game

Bu oyun toplamda 5 tanınmış ülkeden oluşan ülke yönetimini öğreten bir oyun olarak biliniyor. Oyun politik bir simülasyon olarak tanımlansa da teknoloji severlerin strateji oyunu ismini tercih edeceğini düşünüyoruz. Bilgisayarlardaki strateji oyunlarının aynısı gerçek oyuncaklar ile hazırlanmış ortamlarda çocuklara oynatılıyor. Tamamen gerçek hayata uygun olarak tasarlanmış ortam en başarılı oyunlaştırma örneği olarak gösterilebilir. Çünkü oyunda devlet yönetiminde barış ilk amaç oluyor.

6Course Hero

Bu platform tamamen öğrenciler ve öğretmenler için hazırlanmış kaynak paylaşımı prensibine dayanan bir uygulamadır. Öğretmenler bu programa girerek eğitim materyalleri yüklüyor. Öğrenciler bu materyalleri düzenleyerek hazır hale getiriyor ve öğretmen bu ortamda bilgi kartları veriyor. Bu kartları alan öğrenciler daha sonra arkadaşlarının erişebileceği çalışma alanları oluşturuyor.

7GoalBook

Bu oyunlaştırma eğitimi verilen platform öğretmen, öğrenci ve veli 3’lüsü arasında gerçekleşiyor. Eğitim platformunda öğretmenler ve öğrenciler hedef belirleyerek hedefleri her 3 tarafında görebileceği şekilde planlama yapıyor. Velilerin gözetimi şeklinde bir çevrim içi sosyal ağ oluşturularak ebeveyn ve öğretmenlerin öğrenciyi sıkmaları önleniyor.

8ClassDojo

Her türlü cihaza indirilebilen bu uygulama sınıf ve okul kültürü oluşturmayı sağlıyor. Sosyal medya gibi düşünebilecek bu platformda öğrenciler kendi resim ve videolarını yükleyerek sınıf içerisinde öğretmenler ve velilerin görebileceği anılar oluşturabiliyor. Ayrıca ders bilgilerinin paylaşılması ve farklı liderlik uygulamaları ile öğrencilerin gerçek ortamda da hayatlarını etkiliyor.

9Plickers

Eğitimde oyunlaştırma hareketinin Türkiye’de en yeni denenen uygulamalarından birisi olan Plickers üye olduktan sonra 2 farklı soru seçeneği sunuyor. Test ve açık uçlu soru imkanı sunan eğitim platformu öğretmenin sahip olduğu bilgisayar ile öğrencilerin tablet yada akıllı telefonları ile yapılabiliyor. Bu uygulamayı şöyle anlatabiliriz;

  • Soru şeklini belirleyip kendi sorularını yükleyen öğretmenler tüm sınıfın bu sorulara erişmesini sağlıyor.
  • Verilen cevaplara göre her öğrencinin verdiği cevap ve en çok tercih edilen şık gibi ayrıntılı bir analiz öğretmenlere veriliyor.
  • Diğer bir oyun şekli ise soruları çözmeye çalışan öğrenciler doğru cevabı öğrenmek için öğretmenin elinde bulunan QR kodu okutmaları gerekiyor.

10Badgeville

Son ama bu oyunlaştırma sektöründe lider olan firma daha çok profesyonel şekilde bu işi yürütüyor. Şirketlerin çalışanlarını daha verimli ve eğlenceli şekilde çalıştırmayı hedeflemesi üzerine satın alınan program çalışma şeklini değiştiriyor. Hayatımıza Foursquare olarak giren program gibi rozet kazanılması sağlanıyor. Çalışanlar kazanılan rozete göre kendi becerilerini ölçüyor bazı şirketler bu rozetlere göre performans ücreti veriyor. Bu şekilde daha verimli oyunlaştırma uygulamaları yapılarak iş performansı artırılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here