imYenilikçi teknolojileriyle öne çıkan ülke Norveç, bu sefer hiç kimsenin aklına gelmeyeni yapmayı düşünüyor. Dubalarla sabit duran deniz tüneli 2035 yılına kadar hayatımıza girmeyi bekliyor.

Norveç çok ileri görüşlü yönetici ve bakanlara sahip. Gerek hazırladığı kıyamet sonrası hazırlıklarıyla, gerek benzinli otomobilleri yasaklamalarıyla, gerekte diğer icraatlarıyla dünya genelinde hiç görülmedik şeylere imza atıyorlar. İşte bu çılgın insanların son projesi de kocaman bir yapıyı dubalarla su yüzeyine yakın mesafede tutarak bir deniz tüneli inşa etmek.

deniz tüneli

deniz tüneli

21 Saatlik Yol Yarıya İnecek

Norveç’in batı taraflarında yaklaşık 1200 çok derin ve kenarları çok dik körfez bulunuyor. Güneydeki Kristian şehrinden ülkenin ortalarındaki Trondheim şehri arası yaklaşık 1100 km mesafede. Şu anki şartlar altında, bu körfezlerin yer yer derinliği 1000 metreyi bulması yüzünden bu iki şehir birbirine 21 saatte ulaşabiliyor. Ve 7 feribot değiştirilmesi gerekiyor.

Suyun üzerine yerleştirilen dubalar sayesinde, su yüzeyine 20 m yakınlıkta sabit kalacak iki adet 1000 km uzunluğundaki deniz tüneli ile bu ulaşım zahmeti yarı yarıya azaltılması hedefleniyor.

deniz tüneli

Yüzen Deniz Tüneli’nin Maliyeti Ne Kadar?

2035 yılına kadar tamamlanması planlanan proje yaklaşık 22 milyar Euro’luk maliyete sahip olacak. Rüzgarın, dalgaların ve suyun derinliklerinde gerçekleşen olayların hiçbir şekilde etki etmeyeceği bu tünellerin özellikle hafif ve zarif bir tasarım üzerine inşa edilmesi planlanıyor.

deniz tüneli

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here