Öncelikle bir kaç satır spoiler’sız film incelemesine giriş yapmak istiyorum. Bu filmi uzun zamandır bekliyorduk. Beklediğimize de değdi yılın ilk MCU filmi bekleyişimizi boşa çıkarmadı. Gerçekten bence MCU’nun en güzel işçiliği karşınızda duruyor. 2,5 saat boyunca kısmen görsel şölen, kısmen düşündürücü ‘ulan, acaba, yok ya’ lar, kısmen de Spider-Man ve Ant-Man’in esprileriyle harmanlanmış bir komedi yaşıyorsunuz.

Filmde gerek aksiyon, gerek sıkmayan konuşma/anlaşma, gerek te mizah sahnelerine yeterli vaktin ayrıldığı kanaatindeyiz. Ne ‘ya bu sahne ne zaman bitecek’, ya da BvS’de ki gibi ‘baydı artık’ diyorsunuz.

MCU’ya yeni girmiş olduğu halde beklenmedik mükemmellikte bir Örümcek Adam ve Kara Panter izliyorsunuz. Biraz daha abartacak olursak, daha önceki Iron Man filmlerinden daha iyi bir Iron Man ve daha önce Captain America filmlerinden daha iyi bir Captain America filmi izliyorsunuz. Avengers kadrosundan daha çok kadrolu birbirine düşmüş bir Avengers filmi izliyorsunuz.

Sözü daha fazla uzatmadan filmi daha izlemeyen arkadaşların bu noktadan daha ileri gitmemelerini rica ediyoruz. Çünkü çok ağır SPOILER‘larla filmi derinlemesine incelemeye çalışacağız.

26

SPOILER'LI ALAN

Şimdi gelelim biraz sahnelerden bahsetmeye. Baştaki Crossbonds’lu görev sahnesi ilgi çekiciydi. Ama bir kaç soruyu beraberinde getidi. Görevde neden sadece Team Cap vardı. Tamam Iron Man ve War Machine’in işi gücü olsun. Peki millet orada ölüm tehlikesinden ölüm tehlikesine atlarken, Vision neden oturup kahve içiyordu? Ayrıca bomba olayını Wanda’ya yüklemekte biraz ağır kaçmış.

Iron Man’in Spider-Man’i almaya gittiği sahne çok hoştu. Aralarındaki tatlı diyalog defalarca izlenmeye değer. En güzelide Stark “Hadi gidip dünyayı kurtaralım” dediğinde, Peter’ın “Yok gelemem, ödevim var” demesi çok güzel eklenmiş bir detaydı.

Biraz da Hawkeye’ın Wanda’yı almaya geldiği sahne hakkında yazmak istiyorum. Hawkeye’ın parmaklarının ucunda oraya buraya koşması hoştu. Ama Wanda ile birlikte birden Vision’a karsı düşmanlık beslemeleri çok anlamsızdı. Durduk yere adamı 30 kat aşağıya gömmeye ne gerek vardı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bu Hafta Vizyona Giren Filmler: 04.09.2015

Bunlarla birlikte karakterlere gelecek olursak, eski karakterlerde bir gelişme yok. Scarlet Widch’in karakterinin biraz daha yerine oturduğunu ve Ant-Man’in biraz daha işin içinde olduğunu farkettiğini görüyoruz. MCU’ya eklenen yeni iki karakterden ilki olan Black Panter’a değinecek olursak, beklediğimizden çok daha iyi bir Black Panter bulduk. Gerek dövüş koreografisi, gerek kostümü gerekte ince işlenmiş aksanıyla karşımıza süper bir Black Panter çıkarmışlar.

İkinci karakterimiz olan MCU’ya katılabilmesine çok sevindiğimiz Spider-Man ise tarih boyunca gördüğümüz en iyi Örümcek Adam gibi duruyor. Bununla birlikte çocuğu genç yaşta evrene dahil etmeleri, gevezeliğini ve esnekliğini çok güzel işlemeleri takdir edilir şeyler. Ayrıca şu güne kadarki çizgi romana en sadık kalınmış Spidr-Man hikayesi karşımızda. Spider-Man’in filde en sevdiğim sahnesi ise, Cap ile dövüşürken “Nerelisin sen çocuk?”, “Queens”,”Ben de Brooklyn’liyim” diyaloğu süperdi.

Film genel hatlarıyla bize istediğimiz her şeyi verdi. Dorukta bir aksiyon. Aralara işlenmiş küçük mizah. Asıl önemli olan da hangi tarafın haklı olduğuna karar veremeyişimiz. Yer yere konu Cap ve Bucky etrafında dönmesi bu filimin bir Captain America filmi olduğunu hatırlattı.

DEĞERLENDİRME

Aksiyon 90 puan
Mizah 85 puan
Drama 75 puan
Karakterler 90 puan
Konu İlerleyişi 60 puan
Dövüş Koreografisi 95 puan