Android 6 Google’ın I/O 2015 etkinliğinde tanıtıldı. Etkinlikte daha çok sistemim genel kullanıcı deneyiminin geliştirildiği belirtildi. Android 6 bu yılın 3. çeyreğinde genel kullanıma sunulacak. İşte Android 6 ile birlikte gelen yenilikler.

Android Pay

Google’ın Samsung Pay ve Apple Pay’e karşı çıkarttığı yeni servis birçok. Özelliklerle geliyor. Samsung Pay ve Apple Pay sadece kendi cihazlarında kullanıla biliyorken Android Paytüm android cihazlarda kullanılabilecek. Android Pay ile 700 binin üzerinde mağazadan alışveriş yapılabilecek. Uygulama içi alışverişlerde kullanılabilecek olan Android Pay ayrıca NFC üzerinden temassız ödemeyi destekleyecek. Android Pay Kitkat ve üzeri sistemli cahazlarda kullanılabilecek.

Uygulama İzinleri

Yeni app permissions dzenlemesi ile artık uygulamaları indirirken izinler listesiyle karşılaşmıyacağız. Her uygulamaya istenilen izinler verilip istenilen izinler iptal edilebilecek. Aynı zamanda bu şekilde geliştiricilerin kafasına göre izin istemelerinin önüne geçilmiş olacak.

Doze

Doze Andoid sisteminin yeni güç tasarruf modu olacak. Hareket sensörlerinin sadece hareket halindeyken uygulamalar tarafından kullanılabilir olamsı Doze’un özellikleri arasında. Ayrıca Doze cihaz uyku modundayken arka planda çalışan uygulamaları durdurabilecek. Google’a göre Doze testler sonucu Nexus 9 ‘un pil ömrünü iki katına çıkarta biliyor.

Chrome Özel Sekmeler

Geliştiriciler için yayınlanan bu özellik sayesinde geliştiriciler uygulamalarında tarayıcı olarak Chrome’u kullanabilecek. Bu özellikle Chrome’da kayıtlı şifreleriniz, otomatik tamamlama ve çoklu güvenlik süreçleri uygulamalarda geçerli olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  BTK, Adil Kullanım Kotası (AKK)'nin İyileştirildiği ile İlgili Açıklama Yayınladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz