Yılın en iyi gerilim filmi olmaya aday Alien serilerinin son filmi Alien: Covenant sonunda vizyona girdi. Bakalım Covenant filmi adını 2017’ye yazdırmayı başarabilecek mi?

Tüm popüler filmleri inceleme tarzımızda olduğu gibi Alien: Covenant’ı da ön biraz spoiler’sız, sonra ise derinlemesine spoiler’lı inceleyeceğiz. Öncelikle Alien serisi sonradan eklenen Predator filmleriyle beraber büyük bir sinematik evrene sahip. Farklı zamanlara sahip 4 Alien, 3 Predator, 2 Alien vs Predator ve Prometheus olmak üzere 10 filmden oluşan evrene 11. olarak Alien: Covenant eklenmiş oldu. Bilindiği gibi Prometheus ilk Alien serisinden önce olanları ve yaratıkların doğuşunu anlatıyordu. Bu film ise yine Alien serisinden önce, Prometheus’dan sonra olanları işliyor.

Alien: Covenant

Adeta Prometheus’un devam filmi niteliğindeki Alien: Covenant çok güzel bir hikayeye sahip olmasıyla birlikte, Prometheus’daki açık noktalara yama yapıyor. Zaman çizelgesine göre iki filmdeki olaylar arasında 10 yıl geçiyor ve filmde bu 10 yılda neler olduğu kısaca özetleniyor.

Filmin konusuna çok girmeden her Alien filminde olduğu gibi gerilim en yüksek seviyede sizi sarıyor. Diğer Alien filmlerinde olduğu gibi yönetmenliği üstlenen Ridley Scott bu sefer seyirciye gerilimden fazlasını vermek zorundayız diye düşünmüş olmalı. Çünkü film klasik Alien yada Predator filmlerinde olduğu gibi herkesin sırayla öldüğü bir korku filminden çok daha fazla şey sunuyor.

Alien: Covenant

Spoiler’lı incelemeye geçmeden önce filmi genel olarak beğendiğimi ve orta kısmı atlayarak, en alttaki bu filme kimler gitmeli başlıklı kısma geçebileceğinizi belirtmek istiyorum.

SPOILER'LI ALAN

Şimdi gelelim filmi didik didik sağını solunu karıştırmaya. Eğer hala filmi izlemeden okumaya devam ediyorsanız, buradan sonra çok ciddi spoiler’larla karşılaşabilirsiniz.

Film öncelikle Prometheus ile Alien serisi arasında çok iyi bir bağlayıcı görevi üstleniyor. Ridley Scott’ın açıklamasına göre gelecek olan devam filmi bu iki filmi orijinal Alien serisi ile tamamen bağlayacak. Prometheus’da tam anlayamadığımız David‘in iyi mi kötü mü olduğu burada açıklık kazanıyor. Filmdeki enteresan twistler filmi bir tık yukarıya çekmiş diyebiliriz. David’in kötü çıkması, filmin sonunda Walter’ın David çıkması, her şey düzeldi derken adamın yaratığa dönüşmesi ve o gezegendeki halkı David’in öldürmesi filme kalite katan noktalar olmuş. Böylece Prometheus’da çok sözü geçen ‘Mühendisler’in sadece uzaylı bir halk olduğunu anlamış olduk.

Oyunculuklara gelecek olursak; genel olarak oyunculuğuna takıldığımız kimse olmadı. Zaten Michael FassbenderKatherine Waterston ve Billy Crudup‘ın karakteri dışındakiler hepsi yan karakterdiler. Fassbender müthiş bir oyunculuk sergilerken Waterson’un ise korku ve cesaret ikilemindeki rollerin altından çok iyi kalktığını düşünüyorum. Crudup’ın ise deneyimli bir oyuncu olmasına rağmen ‘özgüvensiz sorumlu kişi’ rolüne sadece yakışmadığı kanaatindeyim.

Bununla beraber filmde Elizabeth Shaw rolündeki Noomi Rapace‘i daha çok görmeyi beklerdim. Konu itibariyle de Prometheus’da o kadar şeyden kurtulup, sonra evil bir robotun gazabına gelmesi biraz basit kaçmış. En azından filmin başında yer alsaydı daha güzel olurdu diye düşünüyorum. Anlaşılan stüdyo zaten geniş bir cast’a fazladan bir kişiyi daha eklemek istememiş.

Alien: Covenant

Film senaryo ve hikaye akışı itibariyle güzel bir düzene sahipti. Gözüme çarpan hikayesel kopukluklar olmadı. Ekibin gezegene indiği andan itibaren gerilimi yüksek seviyede tutmayı başarmışlar. Yaratık sahneleri gayet ürpertici ve etkileyiciydi. Yalnız eleştirebileciğimiz tek konu, belki filmin klasik gerilim filmlerindeki herkesin teker teker ölmesi olayını biraz daha kreatif kılabilirlerdi. Mesela; gezegene inen on kişiden üçü orada ölsün, diğerleri yaralı bir şekilde kaçmayı başarsın, iki kişi de gemide ölsün. Geri kalan sekiz kişi David’le savaşsın. Bu aklıma gelen ilk senaryo oldu. Ne bileyim, belki daha yenilikçi bir şey düşünülebilirdi belki.

Alien: Covenant’ı Kimler İzlemeli?

Alien fanlarının kaçırmayacağını düşündüğüm Alien: Covenant‘ı gerilim seven herkes izlemeli. Özellikle film bir korku filmi değil. Filmde korkunç hiçbir sahne yok. Zaten film birkaç kanlı sahne yüzünden +15 kategorisinde, yalnız bu filme korkmak için gidilmez.

Alien: Covenant

Filmi senenin ilk yarısındaki iyi filmler kategorisinde sınıflandırabiliriz. Dolayısıyla güzel film seven herkes gidip izleyebilir. Yalnız filme gitmeden önce Prometheus’u mutlaka izlemeniz lazım.

Alien: Covenant

Galaksinin Koruyucuları 2

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here