Adobe Cornell Üniversitesi ile ortak geliştirdiği yeni teknoloji bir fotoğrafın stilini başka bir fotoğrafa transfer etmeye olanak sağlıyor.

Derin fotoğraf stili transferi olarak adlandırılan teknoloji, belirlenen fotoğrafın stilini kopyalayıp başka fotoğraflar uygun şartlar altında filtrelemeye yarıyor. Yani fotoğraflarda göründüğü gibi mesela sepya tonlu bir doğa manzarasının stilini alıp gri tonlu bir şehir resmine ekleyebiliyorsunuz. Sistem belirtilen fotoğraftaki tonlama, renk sıcaklığı ve ışıklandırma gibi özellikleri ödünç alarak hedef resme uyguluyor.

Yeni teknolojiyi anlamak açısından bir de şöyle düşünelim. Elinizde çok güzel bir fotoğrafınız var ama tonlaması yada parlaklığı hoşunuza gitmiyor. İnternetten buna uygun bir fotoğraf bulup stilini kendi fotoğrafınıza uygulayabileceksiniz. Böylece kimsenin telif hakkına girmeden başarılı fotoğraflar elde edebileceksiniz.

adobe

Adobe Bilişimde Çığır Açmaya Çok Yakın

Bilişim dünyasında devrim niteliğinde olan yapay zekalı algoritma nötr stil transferi tekniğindeki gibi tüm fotoğrafı aktarmıyor. Bunun aksine fotoğraftaki nesneleri ayırt edebilen teknoloji karelerin içeriğindeki renklere odaklanıyor. Bu sayede sadece renkler ve diğer stiller aktarılmaya çalışılıyor.

Şimdilik geniş açılı fotoğraflarda ve çiçek odaklı resimler de başarılı sonuçlar veren sistem geliştirme aşamasında. Yakın zamanda Photoshop yada Lightroom programlarında karşımıza çıkması beklenen teknolojinin Github üzerindeki örneklerine buradan göz atabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Müthiş Kamerasıyla Xiaomi Mi 6 Tanıtıldı!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz