İlk tanıtımını Steve Jobs’ın kendisinin yaptığı iPhone 2017 yılınca 10 yaşına girdi. Piyasaya girdiği ilk tarih olan 9 Ocak 2007 tarihinde San Francisco’daki Moscone Center sahnesinde Jobs’ın üç yeni ürün sunmak istediğini sıklıkla dile getirmesi izleyicileri büyük meraka sarmıştı. Aradan geçen yıllarda devrim yaratmaya devam eden iPhone 10 yaşına girdi ve 8. Serisi ise bu yıl sonuna kadar piyasaya girecek.

Apple’dan Sanal Klavye Devrimi

Mac & i dergisinde genel yayın yönetmeni olan Stephan Ehrmann DW mülakatında şunları söyledi;

  • İlk çıkan akıllı telefonun aslında iPhone olduğu ve bu ilk akıllı telefonun hem internette sörf yapmayı hem telefon konuşması yapmayı hem de müzik dinlemesi yapmaya imkan tanıyan ilk cihaz olduğunu belirtti.
  • Diğer yandan iPhone öncesinde başka akıllı telefonların var olduğu ancak bu cihazların oldukça büyük ve kullanımı zor olduğunu söyledi.

Apple hem tuş hem de dokunmatik ekranın bir arada olamayacağını düşünerek sanal klavye devrimini gerçekleştirdi. İlk iPhone üzerinde sadece 1 adet fiziksel tuş bulunması kullanımı daha kolay ve hızlı hale getiriyordu.

Yapılan araştırmalara göre 3 ile 8 yaşı arasındaki 1,2 milyon çocuğun düzenli bir şekilde internete girdiği tespit edildi. Üstelik okuma yazma bilmeyen birçok çocuğun semboller üzerinden cihazları kullanabildiğini belirtti.

iPhoneiPhone 10 Yaşına Girdi ve iPhone Satışları 1 Milyarı Aştı

Akıllı telefon piyasasındaki büyümenin her geçen gün artması göz önüne alınarak iPhone 10 yaşına girdi ancak satışları ne oranda sorusu akla geliyor. Bu durumda alınan rakamlar Android işletim sistemine sahip Samsung cihazların piyasanın %80’ini kapladığı ancak iOS işletim sistemine sahip iPhone cihazlarının daha fazla kar ettiği belirlendi. iPhone bugüne kadar 1 milyar satış rakamını geçerek önceleri belirli kesimlerin kullanabildiği cihaz gittikçe herkesin kullanabildiği akıllı telefon haline geliyor.

iPhone
Siri’yi kullanmıyorsanız kapatın.

Stephan Ehrmann Apple firmasının ana gelir kaynağının iPhone akıllı telefonlarının oluşturduğunu ve kar oranına bakıldığında diğer firmalara göre açık ara önde olduğu görüldüğünü söyledi.

Apple DosyalarApple Firmasının Yaşadığı En Büyük Sorun

Günümüze geldiğimiz zaman Apple firmasının ana gelir kaynağı olan iPhone satışları iPhone 7 satışlarının düşük olmasından dolayı firmada çatlamalara yol açtı. Kullanıcıların bekledikleri büyük değişikliklerin olmadığı iPhone satış rakamları sonrasında Apple iPhone 7 üretimini durdurdu. Firmayı ayakta tutabilmek için Apple Car üzerine yoğunlaşıp seneye yetiştirilmeye çalışıldığı da Stephan Ehrmann’ın yaptığı açıklamalar arasında bulunuyor.

iPhone 7

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here