Bu senenin en dikkat çekici Marvel filmlerinden Galaksinin Koruyucuları 2 bugün itibarıyla beyaz perdedeki yerini aldı. Acaba film ilk filmin elde ettiği başarıyı geçebilecek mi?

Filmin incelemesine geçmeden önce biraz spoiler’sız, sonra ise spoilerlı detaylı bir inceleme yapacağız. Öncelikle Galaksinin Koruyucuları ekibi Marvel evrenindeki en gırgır takım. Dolayısıyla filmleri de her ne kadar ciddi ve tüm galaksiyi ilgilendiren bir konuya sahip olsa da, daha çok mizah ve eğlence ağırlıklı geliyor. Zira biz bundan memnunuz, yalnız bu filme espri seviyesinde biraz sınırı geçmişler. Bununla beraber sırf espri olsun diye konan sahneler ve daha yeter artık dediğimiz uzayıp giden gırgırlar çok. Mesela Drax gibi oturaklı ve sert bir karakterin zırt pırt kahkahayla gülmesi biraz rahatsız edici olmuş.

Galaksinin Koruyucuları 2

Bunların yanında filmin senaryo ve konu ilerleyişi bakımından birinci filmden arta kalan bir yanı yok. Ciddi bir konu ve kurtarılmayı bekleyen bir galaksi var. Aksiyon çok tadında ve tatmin edici olmuş. Ayrıca filmde paha biçilemez bir görsellik mevcut. Görsel sanat bakımından bizden on puan alan Galaksinin Koruyucuları 2 sinemaya gidip, eğlenip çıkabileceğiniz, çok bir beklentiniz yoksa sizi gayet tatmin edecek bir film.

SPOILER'LI ALAN

Galaksinin Koruyucuları 2

Galaksinin Koruyucuları 2: Mizahlı Ciddi Film

Spoiler’sız kısımda da dediğim gibi film mizah noktasında diğer MCU filmlerinden ayrılıyor. Bazen abartılmış yerler olsa da filmi izlerken güldük sonuçta. Bazı çok uzayan ve tutturma olan komedi sahneleri vardı. Bazı komedi unsurları ise çok ince düşünülmüş. Özellikle filmin son battle sahnesinde Star Lord’un Pac-Man’e dönüşmesi beni yerlere yatırmaya yetti.

Ama bununla beraber filmin çok ciddi bir konusu var; Ego ve galaksiyi tehdit eden egosu. Sonuçta galaksinin başı dertte ve bizim ekip ölüm kalım mücadelesi vererek üstesinden gelmeye çalışıyorlar. Nitekim sona doğru iyi olmaya karar veren Yondu ölüyor.

Galaksinin Koruyucuları 2

Birbiriyle Uyuşamayan Karakterler

Film boyunca biz arkadaş değiliz. Biz bir aileyiz lafını birkaç kere duyabiliyorsunuz. Ama Yondu’nun da dediği gibi birbirlerine bağırmaktan başka bir şey yapmıyorlar. Laf sokmacalar, diğerleri küçümsemeceler filmi biraz boğmuş. Yani birkaç macera yaşayınca ne ara birbiriniz için canınızı feda edecek dereceye geldiniz.

Galaksinin Koruyucuları 2

Mesela Yondu ilk filmde Peter Quill’in başına ödül koyarken, burada senin asıl baban benim, senin yerine ben ölmeliyim tripleri yaşıyor. Yondu demişken, onu humanize etmeleri güzel olmuş. Yalnız ileriki filmlerde göremeyecek olmamız üzücü.

Baby Groot’a değinecek olursak; filmin en eğlenceli konusuydu. Çok sempatik ve sevecen olması, elden ele dolaşması, sinirlenince ayrı bir tatlı olması açıkçası çok hoşumuza gitti. Yalnız after-credits sahnelerinden birinde gördüğümüze göre Groot ergenlik çağına çoktan basmış. Yani bir dahaki Guardians of the Galaxy filminde yetişkin bir Groot görecek gibiyiz.

Galaksinin Koruyucuları 2

Gelelim filme katılan yeni karakterlere; Mantis karakteri çok tatlı olmuş. Oyuncunun kendisinin de Mantis gibi birisi olduğunu düşünüyorum. Çok az görmemize rağmen Stakar Ogord karakterinin de oturaklı olduğunu söylemem lazım. Kostümündeki metal hatları kafasının üstünden değil de omuzlarından yapmaları karakterin otoritesine uyan bir şey olmuş. Sylvester Stallone abimizi ilerki filmlerde mutlaka görmek istiyoruz. Ayesha karakteri ise bir nevi kötü kadın olduğundan Elizabeth Debicki’nin o hırsı verebildiğini düşünmüyorum.

Son olarak bir Watcher olarak karşımıza çıkan Stan Lee ise artık sabit bir karaktere sahip. Dün Kevin Feige tarafından yapılan açıklamaya göre fikri James Gunn ortaya sunmuş ve hemen kabul edilmiş. Yani Stan Lee’nin evren içerisinde bir anlamı var.

Galaksinin Koruyucuları 2

Ego ve Bitmeyen Egosu

Çizgi romanlardaki Ego karakteri beyaz perdeye, herhalde en iyi bu şekilde aktarılabilirdi. Kurt Russel’ın mükemmel oyunculuğuyla birleşen karakter gerçekten olmuş dedirtiyor. Başta iyi gibi çıkıp sonra evil villian’a bağlayan ego filmin gidişatına çok iyi uymuş. Film boyunca bu adam kötüye bağlayacak ama acaba nasıl olacak diyorsunuz.

Galaksinin Koruyucuları 2

Ayrıca Ego’yu insan suretiyle vermeleri ve yayılma psikolojisi iyi işlenmiş. Star Lord’un annesini öldürdüğünü öğrenince hiç sorgulamadan Ego’ya ateş açma sahnesi çok çarpıcıydı.

Genel olarak film çok beklenmedik yada çarpıcı bir senaryo unsuruna sahip değil. Düz ama aksiyon ve mizahıyla ayakta duran bir film var karşınızda. Söylemeyi unuttuğumuz bir diğer nokta ise filmin görsel efektleri. Gerçekten doyurucu görsel efektlerle karşılaşıyorsunuz. Zaten hemen hemen filmin yarısı stüdyoda çekilmiş. Göz kamaştırıcı görsel efektler için çok paralar harcanmışa benziyor. İmkanınız varsa, filmi sinemada IMAX kalitesiyle 3D izlemenizi öneririm.

Galaksinin Koruyucuları 2

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here