Doğadan esinlenerek yapılan icatlar her geçen gün hayatımıza katılıyor. Birçok ev aletinden gemilere, deniz altından olimpiyat stadyumlarına kadar birçok doğadan esinlenerek yapılan tasarımlar mevcut. Peki şu anda günlük hayatınızda kullandığınız kaç cihazın doğadan ilham aldığını biliyor musunuz?

Bu yazımızda biyomimetik biliminin incelediği doğadan esinlenerek yapılan icatlar, teknolojiler ve sistemlerin bazılarına yer vereceğiz. Doğada bunlar gibi açılmayı bekleyen bir çok tılsım var. Bakalım ileride nelerle karşılaşacağız.

Lotus ve Dış Cephe Kaplaması

doğadan esinlenerek yapılan icatlar - lotus
Doğadan Esinlenerek Yapılan İcatlar – Lotus ve Dış Cephe Kaplama

Araştırmalara göre en temiz yaprakların en pürüzlü yüzeylere sahip olduğu fark edilmiştir. Bu bitkilerin en temizi bataklık nilüferi, daha bilinen ismiyle Lotus bitkisidir. Lotus yaprağı üzerinde bulunan minik noktasal kabarcıklar yaprağa konan tozu ayırarak hat halinde dizilmesini sağlar.  Yaprağa konan bir damla su bu hatlar üzerinden akarak tüm kirleri temizler.

Bitkinin bu özelliği araştırmacılara ilham kaynağı olmuş olmalı ki, aynı isimde üretilen Lotusan adlı, 5 yıl kendisini temiz tutacağı garantisi verilen dış cephe malzemesi üretilmiştir.

Kurbağalar ve Uçaklarda Buzlanmaya Karşı Sıvı

doğadan esinlenerek yapılan icatlar
Doğadan Esinlenerek Yapılan İcatlar – Kurbağalar ve Uçaklar

Bir başka doğadan esinlenerek yapılan tasarımlar örneği ise daha tropik alanlardan geliyor. Zehirli kurbağaların dokununca dağılıma geçen zehir mekanizması uçaklarda donma karşıtı sıvının kullanımına ilham veriyor. Böylece gerekli zamanda kullanılacak sıvı ile donma vakıaları daha aza inebiliyor.

Balıkçıl Kuşlar ve Yüksek Hızlı Tren

doğadan esinlenerek yapılan icatlar
Doğadan Esinlenerek Yapılan Tasarımlar – Balıkçıl Kuşlar ve Hızlı Tren

Balıkçıl kuşların gaga yapısının suya dalarken onları hızlandırdığı tespit edilmiştir. Bunu fark eden Japon mühendis Eiji Nakatsu bu sistemi trenlere uygular. Bu sistemle tasarlanmış hızlı trenlerin aerodinamiği dolayısıyla sürtünmeye karşı verimlilik oranı diğer trenlere göre çok yüksek.

Dulavratotu ve Cırtcırt

doğadan esinlenerek yapılan icatlar
Doğadan Esinlenerek Tasarlanmış Buluşlar – Dulavrat otu ve Cırtcırt

Velcro bandı, daha çok bilinen ismiyle cırtcırtlar da bitkilerden esinlenerek yapılan icatlar arasında yerini alıyor. Evet komik olabilir ama halk dilinde dulavrat otu olarak bilinen, her çayıra çıktığımızda illaki üzerimize yapışan bu otu çıkarması pekte kolay değil.

İsviçreli mühendis Georges de Mestralın da başına böyle bir şey gelmiş olmalı ki, günümüzde giysilerden ayakkabılara, çantalardan astronot kostümlerine kadar her yerde rastladığımız cırtcırtları icat etmiş.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Night Shift Nedir? Nasıl Kullanılır?

Doğadan Esinlenerek Yapılan İcatlar ve Yusufcuk

doğadan esinlenerek yapılan icatlar
Doğadan Esinlenerek Yapılan İcatlar – Yusufcuk ve Helikopter

Yusufcuk yunuslarla birlikte bu listedeki en mükemmel canlılar. Çünkü insanoğlu yusufcuk böceğinden birçok noktada ilham alarak teknolojilerini geliştirmiş.

Uçuş stili ve denge sistemi ile helikopterler tamamen yusufcuktan esinlenilmiş. Helikopterin kuyruk tasarımı ve kütle merkezinin konumu yusufcuk incelenerek üretilmektedir.

Ayrıca araştırmacılar yusufcuğun kanatlarındaki hücrelerin uçuş yönünde daha yoğun, arka kısımlarda ise daha seyrek olduğunu keşfetmiş. Yani ön tarafta oluşan ağırlık kanatın hava akımlarından daha az etkilenmesini sağlıyor. Bundan esinlenen mühendisler ilk uçaklar tasarlanırken bu tekniği kullanmışlar.

doğadan esinlenerek yapılan icatlar
Doğadan Esinlenerek Yapılan Tasarımlar – Münih Olimpiyat Stadı

Yusufcuğun bir başka boy gösterdiği alan ise Münih Olimpiyat Stadı‘nda yer alıyor. Stadın çatısını tasarlamak için masaya oturan mimarlar yine yusufcuktan ilham almaya karar vermişler. Yusufcuğun 0,3 mikron kalınlığındaki aşırı ince kanatlarındaki parçalı yapı mükemmel bir dayanıklılık sağlıyor. İnce, dayanıklı ve güneş ışınlarını geçirmesi istenen çatı bu parçalı yapı örnek alınarak inşa edilmiş.

Yunuslar ve Sonar Sistemi

doğadan esinlenerek yapılan icatlar
Doğadan Esinlenerek Yapılan İcatlar – Yunuslar ve Sonar Sistemi

Biyomimetik örnekleri araştırırken en çok karşımıza çıkan canlılardan biri yunuslar. Çok yüksek frekanslarda ses dalgaları (yaklaşık 200.000 Hz) yayan yunuslar karşılarındaki cismin konumunu, büyüklüğünü, şeklini ve hatta hızını belirleyebilirler. Sonar sistemi de aynı şekilde çalışmaktadır.

Nautilus ve Denizaltı

doğadan esinlenerek yapılan icatlar
Doğadan Esinlenerek Yapılan İcatlar – Denizaltı ve Nautilus

Nautilus isimli canlı suyun dibine batmak için vücudundaki odacık şeklindeki hücrelere su doldurur. Böylece ağırlaşan canlı suyun dibine alçalır. Yükselmek istediğinde ise içeriden bir gaz salgılayarak bu hücrelerin boşamasını sağlar.

Denizaltılar ise bu mantığı bu canlıdan ilham almışlara benziyor. Aynen denizaltılarda üst kısımda bulunan hücrelere su doldurarak batarlar. Yükselmek için ise motorlar sayesinde bu suyu dışarı pompalar.

Kutup Tavşanı ve Kar Ayakkabısı

doğadan esinlenerek yapılan icatlar
Doğadan Esinlenerek Yapılan Tasarımlar – Kutup Tavşanı ve Kar Ayakkabısı

Doğadan esinlenerek tasarlanmış buluşlar çok fazla. Bunlardan biri de kar ayakkabıları. Daha doğrusu ayakkabınızın altına takabileceğiniz, kar üzerinde yürümeyi kolaylaştırıcı icat.

Kutup tavşanların arka ayaklarının uzun ve yassı olması karda yürümelerini kolaylaştırır. Araştırmacıların üretmiş olduğu kar ayakkabıları ise aynı bu mantıktan yola çıkarak tasarlanmış.

Arı Petekleri ve Teleskoplar

doğadan esinlenerek yapılan icatlar
Doğadan Esinlenerek Yapılan Tasarımlar – Arı Petekleri ve Teleskoplar

Büyük gözlem evi teleskoplarının yüzeyi arı petekleri gibi altıgen şeklindeki aynalardan oluşur. Böylece gelen ışık daha verimli elde edilmiş olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  10 En Zor Çözülemeyen Matematik Soruları

Arıların ürettiği altıgen peteklerde daha ilginç bir detay ise arıların gözlerinin de altıgen yapıda olduğu tespit edilmiş. Bundan ilham alan mühendisler teleskoplarda da verimlilik için aynı mantığı kullanmışlar.

Mürekkep Balıkları ve Jet Uçakları

doğadan esinlenerek yapılan icatlar
Doğadan Esinlenerek Yapılan İcatlar – Mürekkep Balığı ve Jetler

Mürekkep balıklarının yanlarında iki açıklık bulunur. Bu açıklıklardan alınan su, kuvvetli kaslardan oluşan esnek bir torbaya alınır. Torbada arkaya doğru açılan kanaldan kasların kasılmasıyla kesedeki su büyük hızla kanaldan atılır ve hızlı bir kaçış kabiliyeti sunar.

Bu sistemi mürekkep balıklarından ilham alan jet uçakları ise benzer bir yöntemle çalışırlar. Bir jet motoru bir ucundan havayı emerken diğer ucundan büyük bir hızla dışarı bırakır. Motorlarının egzozlarından yüksek hızla çıkan hava özel kanallar aracılığıyla yere doğru püskürtülür. Bu sistemle jet uçakları dikey iniş-kalkış yapabilirler.

Yarasa ve Radar Sistemi

doğadan esinlenerek yapılan icatlar
Doğadan Esinlenerek Yapılan İcatlar – Yarasa ve Radar Sistemi

Yarasalar şu anda günlük hayatta kullandığımız radar sistemiyle yönlerini bulurlar. Yaydıkları titreşim dalgaları önlerine çıkan cisimlere çarpar ve geri döner. Bu şekilde çok kısıtlı bir görme kabiliyetine sahip yarasalar yönlerini kolaylıkla bulabilir.

Tavuk Kafası ve Magic Body Control

doğadan esinlenerek yapılan icatlar
Doğadan Esinlenerek Tasarlanmış Buluşlar – Magic Body Control

Doğadan esinlenerek yapılan icatlar arasında bir başka ilginç teknoloji daha yer alıyor. Tavukları kafa yapısındaki enteresan aerodinamik koskoca Mercedes mühendislerine ilham kaynağı olmuş.

Tavukların vücutları oynatıldığında kafalarının her zaman sabit kaldığı bir gerçek. Bundan ilham alan Mercedes mühendisleri Magic Body Control (yani sihirli gövde kontrolü) isimli teknolojiyi geliştirmiş.

doğadan esinlenerek yapılan icatlar
Hayvanlardan İlham Alınarak Yapılan İcatlar – Tavuk Kafasının Aerodinamiği

Seyir halindeki araçta ön tarafa bakan kameralar ile saptanan yoldaki pürüzlere göre tekerlekler aşağı yada yukarı kendiliğinden hareket etmekte. Böylece arabanın gövde kısmı her zaman neredeyse sabit kalıyor.

Şu an araba alırken göz önünde bulundurduğumuz konfor etkeninde en büyük rolü oynayan Magic Body Control bir tavuktan esinlenerek üretilmiş.

doğadan esinlenerek yapılan icatlar
Doğadan İlham Alan Teknolojiler – Magic Body Control

Göçmen Kuşlar ve Gösteri Uçakları

doğadan esinlenerek yapılan icatlar
Doğadan Esinlenerek Yapılan İcatlar – Göçmen Kuşlar ve Gösteri Uçakları

Göçmen kuşların uçarken V şeklinde dizildiklerini hepimiz görmüşüzdür. Bu düzen öndeki kuşun kanat çırpışından oluşan basınç azalmasının arkadaki kuşun havada süzülmesine yardımcı olmasından kaynaklanır. Bunu gören gösteri uçakları ise aynı dizilişte uçarlar.

Ayçiçeği ve Güneş Panelleri

doğadan esinlenerek yapılan icatlar
Doğadan Esinlenerek Yapılan İcatlar – Ayçiçeği ve Güneş Panelleri

Doğadan ilham alınarak yapılan icatlar arasında yer alan bir başka teknoloji de geleceğimizin enerji kaynağı güneş panelleri. Ayçiçeğinden esinlenen araştırmacılar güneş panellerini daha da geliştirebilmek amacıyla inovatif bir yola başvurmuşlar. Ayçiçeğinin yaprakları incelenerek geliştirilen partiküller güneş panellerinde kullanılıyor. Böylece sistem güneşli ve gölgeli bölgelerdeki sıcaklık farkından yola çıkarak yön tayini yapabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Müthiş Kamerasıyla Xiaomi Mi 6 Tanıtıldı!

Köpekbalığı Derisi ve Tekne Yüzeyleri

doğadan esinlenerek yapılan icatlar
Doğadan İlham Alınarak Yapılan İcatlar – Köpek Balığı Derisi ve Tekne Yüzeyleri

Köpek balıklarının derilerindeki aerodinamik yapı hem vücuda yosun gibi maddelerin yapışmasını engelliyor, hem de mükemmel bir kayganlık sağlıyor. Köpek balığı derisindeki sert pullar birbiri üzerine sıkışmış vaziyette ve ince şerit oluklardan oluşmakta. Dolaysıyla bu oluklar muazzam bir kayganlık sağlıyor.

Bundan esinlenen bilim adamları suni silikondan bir madde geliştirmişler. Bu madde gemi ve teknelerde sürtünme problemine yeni bir soluk getirmese de yosunlanma problemini ortadan kaldırmışa benziyor.

Örümcek Bacakları ve Robotlar

doğadan esinlenerek yapılan icatlar
Doğadan İlham Alınan Teknolojilere Örnekler – Örümcekler ve Robotlar

Hayvanlardan esinlenerek yapılan icatlar arasında bulunan bir diğer endüstri ise robot endüstrisi. Robotlar artık hayatımızın her alanında küçük yada büyük boy gösteriyorlar. Oyuncaklardan endüstriyel iş makinelerine kadar her cihaz aslında bir robot. Peki bu robotların eklem mantıkları ve yürüme, zıplama, engellerden geçebilme hatta yüzebilme gibi fonksiyonları hep hayvanlardan esinlenerek yapılıyor.

Örümcek ve diğer bazı böceklerin bacak ve gövde yapısını inceleyen mühendisler bunu askeri amaçlı üretilen robotlarda kullanmaya karar vermişler. Arazi ve kötü hava koşulları gibi negatif coğrafi koşullara dayanabilecek bir robotun aynı örümcek gibi bir bacak yapısına sahip olması gerekiyor. Çünkü yürüme, zıplama, birbirinden bağımsız hareket edebilme gibi özellikler bu dayanıklılığı gerektiriyor.

Şu videoda kangurudan kelebeğe, martıdan yılana, hayvanlardan esinlenerek üretilen diğer robot örneklerine göz atabilirsiniz.

Yunus Burnu ve Gemi Pruvası

doğadan esinlenerek yapılan icatlar
Doğadan Esinlenerek Yapılan Tasarımlar – Yunus Burnu ve Gemi Pruvası

Yunuslardan başka bir alanda daha ilham alan tasarımcılar gemilerin daha hızlı ve verimli gidebilmeleri için gemi pruvasını geliştirmişler. Eğer pruva olmasa gemi suyu kesemeyecek bu yüzden gemi aşağı yukarı titremeye başlayacaktır. Yunusların ağız ve burun kısmındaki çıkıntısı suyu kesmede çok büyük bir rol aldığından mühendisler bunu gemilere uygulamanın çok mantıklı olacağını düşünmüşler.

12 YORUMLAR

 1. Allah her şeyi öyle mükemmel yaratmış ki insanoğlu ancak onlara bakarak bir şeyler yapmaya çalışıyor. Teşekkürler. Paylaşımlarınız harika.

 2. Merhaba, ben fillerden esinlenerek hangi icatların yapıldığını araştırıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler, iyi çalışmalar

  • Merhabalar,

   Fillerle ilgili ben de çok araştırma yaptım ama pek fazla bilgiye ulaşamadım. Yalnız fillerin hortumlarından ilham alınarak robot kollar üretildiğini biliyorum. Bkz: https://www.festo.com/group/en/cms/12747.htm

   Ayrıca fillerin ayaklarında süspansiyon yapısı çok büyük kütleli filleri ayakları zedelenmeden taşımayı sağlıyor. Bundan ilham alınarak ta süspansiyon sistemleri geliştirildiğini biliyorum.

  • Köpeklerde esinlenerek ne gibi yeniliklerin üretildiğini bilmiyorum. Araştırmalarım sırasında köpeklerle ilgili bilgilere rastlamadım.

   Bununla beraber köpeklerden esinlenerek değil de, direk köpeklerden çok faydalanıldığını biliyorum. Son okuduğum bir habere göre kanser teşhisinde köpeklerin koku duyusu %95 oranında kanserli hücre tespit edebiliyor.

  • Şu an robotik alandaki bir çok gelişme hayvanlardan esinlenerek geliştiriliyor. Cadı maki maymunlarının yüksek zıplama gücünden ilham alınarak askeri alanda kullanılacak yüksek yerlere zıplayarak ulaşabilen robot araçlar üretilebilir.

   Tam olarak ne için bir şey üretmek istediğinizi belirtirseniz daha fazla kişinin yardımcı olacağına eminim.

  • Yazıda doğadan ilham alınarak tasarlanan bazı araçlara yer verildi. Sonradan keşfettiğimiz biyotaklit ürünlerini de yazıya dahil edeceğiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz