Bu yazı dizimizde her hafta bir süper karakteri inceleyeceğiz. Bu haftaki konuğumuz Deadpool.

Deadpool her zaman hem en sevilen hem de en eleştirilen karakter olmuştur. Şüphesiz düşmeyen çenesi ve espiri anlayışı onu sevmemizi sağlarken, küfürlü ağzı ve fütursuz öldürme yeteneği onu itici kılan unsurlar arasında.

Deadpool

Kimliği

Deadpool’un gerçek adı Wade Wilson‘dur. DC‘nin Slade Wilson isimli Deathstroke karakterine misilleme olarak çıkartılmıştır. Karakter isimleri birbirine oldukça benzediği gibi kişisel soyisimleri de aynıdır. Wade Wilson çok eğitimli bir askerdir. Hayatının kötü geçmesi ile beraber Wade bu yeteneklerini paralı askerlik yaparak kullanmaya başlar. Bir süre sonra kanser olur ve hayatı tamamen mafolur. Sonra kanseri iyileştirebilecek bir deneyden haberdar olur. Bu deney zamanında Wolverine’in de katıldığı Weapon X programıdır. Wade üzerinde yapılan deneyler sonucu rejenerasyon (hızlı doku yenilenmesi) gibi bazı yeteneklere sahip olur. Üzerinde yapılan yoğun deneyler ve ameliyatlar sonucu akli dengesini yitirmiş ve yüzü bakılmayacak kadar iğrenç bir hale gelmiştir.

Wade program boyunca bir deneği öldürdüğü için başarısız deneklerin alındığı başka bir kampa getirilir. Burada bir oyuna tanık olur. Bu oyunun adı dead pool, yani ölüm havuzudur. Oyunda denekler bir sonra kimin öleceğini bulmaya çalışırlar. Doktorun asistanı da onu öldürüp havuza atar. Bu sadistçe oyundan memnun olmayan Wade doktorun asistanını öldürüp havuza atar ve Deadpool ünvanını alır.

Deadpool

Yetenekleri

Deadpool usta bir nişancıdır. Etrafındaki hareketleri çok hızlı kavrayabilme yeteneğine sahiptir. Yani X-Men Başlangıç: Wolverine filminde de gördüğümüz gibi uçan kurşunları kılıçlarıyla kesebilir. Ayrıca usta bir dövüşçüdür. Japonca, Almanca ve İtalyanca gibi dilleri rahatlıkla konuşabilir. Ayrıca Deadpool 4. duvarı aşabilir. Yani kendisinin bir çizgi roman karakteri olduğunu bilir. Kendi konuşma balonuna müdahale edebilir. Okuyucuyla samimi bir ilişkisi vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Beyin Yakan Filmler #3 [liste]

Deney sırasında elde ettiği yeteneklere değinecek olursak, rejenerasyon yeteneğine sahip olmuştur. Yani dokuları çok hızlı iyileşmektedir. Hatta Wolverine’den bile daha hızlı iyileşebilir. Deadpool’un akli dengesi gerçekten çok dengesiz olduğundan dolayı telepatlardan etkilenmez. Ne aklını okuyabilirler, ne de zihnini kontrol edebilirler.

Deadpool

Deadpool bir macerasında Thanos tarafından ölümsüz olmak için lanetlenmiştir. Yani ölümsüzdür ve hiçbir şekilde öldürülemez. Kafası bile kesilse ya vücudundan yeni bir kafa çıkar, ya da kafasından yeni bir vücut. Çizgi romanının bir bölümünde arkadaşı Cable çok konuştuğu için kafasını uçurmuştur. Ama o saniyeler içerisinde yeni bir kafaya sahip olup konuşmaya devam etmiştir.

Deadpool

Yayın Tarihçesi

Deadpool ilk olarak X-Men serisi olan New Mutants’ın 1991 yılındaki 98. sayısında ortaya çıkmıştır. Çıkışıyla birlikte o kadar beğeni toplar ki, diğer bir çok çizgi roman serisinde kendine yer bulur. Spider-Man, Wolverine, Hulk gibi bir çok popüler karakterle bazen düşman bazen dost olarak bulunmuştur. Kendi Deadpool serisi de 1997 yılından beri yayınlanmaktadır.

Daedpool’un sinema tarihçesine gelecek olursak; ilk olarak X-Men Başlangıç: Wolverine filminde karşılaştık. Ryan Reynolds tarafından canlandırılan film de etkileyici dövüş sahneleriyle izlemiştik. Tekrar Ryan Reynolds tarafından canlandırılan Deadpool’un kendi filmi 2016’nın şubat ayında çıkacak.

Deadpool

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz