Adil Kullanım Kotası Kalktı mı?

1 Mayıs 2017 tarihinden itibaren BTK’nın yürürlüğe koyduğu AKN’de yapılan değişiklikleri SSS (Sıkça Sorulan Sorular) şeklinde cevaplıyoruz.

BTK’nın AKN’de (Adil Kullanım Kotası) yapmış olduğu değişiklikler 1 Mayıs 2017 itibariyle yürürlüğe girmişti. AKN’nin kalmasından sonra akıllara gelen soruları bir bir sizin için az sonra cevaplamış olacağız.

Adil Kullanım Kotası Kalktı mı?

Akla gelen 5 soruyu sizlerle paylaşmamızın ardından cevaplarını da soruların altında bulabilirsiniz.

 

  1. Adil Kullanım Kotası ne durumda? Kalktı mı?

Evet, kısmen kalktı diyebiliriz. BTK’nın bu konudaki değişikliklerinden biri de 02:00-08:00 arasında AKK’nin uygulanmayacağıydı. Bu saatlerde kullanmış olduğunuz internet verisi AKK’nize yansıtılmayacak. Böylece bu saatler arasında daha hızlı ve daha çok internet tüketebileceksiniz. Ama merak edenler için de açıklamasını yapalım:  31 Aralık 2018 tarihinde kesin olarak kalkacak. Yeni paketlerin kullanıcıya sunulması da bu tarih itibarı ile olacak.

2. İnternet hızım ne durumda olacak? Düşecek mi?

Bu soruya cevabımız evet olabilir ancak yine de sonuna kadar okumanızda fayda var. Zira cevabın evet olması sizi çok da üzmeyecek. Çünkü önceden düştüğü kadar hızınız düşmeyecek. AKK sınırınızı aştığınızda bu hız düşüm işlemi kademeli olarak yapılacak. Ancak yine de bu internet hızınızın iyiye gitmesi demek.

3. “Kotamı aştığımda ek ücret ödemem gerekiyormuş. Ne kadar doğru?”

Düzenleme yapılmasından önce de var olan bu tartışmaya cevap netlik kazanmadı. Şu anda var olan paketlerini aşan kullanıcılar gerek Sınırsız gerek Limtsiz isimlerinde paketleri kullanırken aştığı GB başına ücret ödüyorlar. Hız ve kota her iki anlamda da sınırlı. Yeni düzenlemeyle birlikte bu hız ve kotadaki sınırlı olan durumu sınırsız yapıyor. Eğer şu anda taahhütünüz bulunuyor ise internet sağlayıcınız sizden ek ücret talep edemeyecek. Bu düzenleme sayesinde ek ödeme yapmayan kullanıcılar da yeni tarifeden (02:00-08:00 arasında internet kullanımının AKK’nize yansıtılmayışı) yararlanabilecek. Var olan paketlere AKK uygulanamayacağından dolayı ek ücret ödemek gibi bir kaygınız da olmayacak.

 

4. Tamam. Düzenleme geldi. Peki, bu düzenleme kimleri etkileyecek?

Mayıs’ta yapılan değişiklikle beraber gelen gece tarifesi (02:00-08:00 arasında internet kullanımının AKK’nize yansıtılmayışı) tüm internet kullanıcılarını etkiliyor. Ek ücret ödemesi yapması gerekenler ise yalnızca yeni internet alan kullanıcılar ya da taahhüdünü yenileyecek olanlar olacak. Bu durumla birlikte internet sağlayıcıları ve mobil operatörler de bir bir “AKK’sız paketler”ini açıklıyor. Zira 31 Aralık 2018’de AKK tamamıyle ortadan kalkacak.

5. İyi, hoş güzel de. İyi mi oldu kötü mü?

Aslına bakarsanız internet kullanım hakkını aşmayan kullanıcılar için hiçbir problem yok, iyi ve kötü olduğuna dair bir durum da yok. Ancak gece tarifesi pozitif bir değişim. Diğer taraftan internet kullanım hakkını aşan kullanıcılar içinse çifte pozitif değişim. Yani hem internet hızları birden dibe vurmayacak hem de gece tarifesinden yararlanabilecekler. Kısacası negatif bir değişim olmamakla birlikte pozitif değişimler internet kullanıcılarının yüzlerini güldürecek.

4 YORUMLAR

    • Biraz öyle. Ama gelişiyoruz gittikçe. Belki biz göremeyiz ama torunlarımız Türkiye’nin daha da güçlü olduğu günleri görecektir 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here